Jak działają rekuperatory z ruchomym wypełnieniem
Rekuperatory są coraz częściej montowane w domach. Są one już nie tylko atrybutem nowego budownictwa. Coraz częściej stosuje się rekuperatory bezkanałowe, które można „doczepić” do starszego typu wentylacji.
Rekuperatory dzięki wymiennikowi ciepła oddają temperaturę powietrza wychodzącego powietrzu wchodzącemu. Jest to ogromna oszczędność energii, która wyniki z wykorzystania energii odnawialnej.
Rekuperatorów jest wiele rodzajów. Są krzyżowe, gdzie rury prowadzone są na krzyż; przeciwprądowe, gdzie rury są równoległe do siebie; rurowe, które są ogromnych rozmiarów; obrotowe, które mają ruchome wypełnienie.
Te ostatnie mają te zaletę, że przyśpieszają przepływ powietrza dzięki wentylatorowi, który zamieszczony jest w środku. Powietrze miesza się od czasu do czasu i szybciej przekazuje sobie temperaturę.
Ma to jednak swoją wadę. Rekuperatory są częścią wentylacji, więc powinny zadbać o wymianę powietrza w pomieszczeniu. Świeże powietrze jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Wiele osób docenia rekuperatory za to, że powietrze wchodzące i wychodzące nie miesza się ze sobą, co pozwala na oczyszczenie pomieszczenia z wirusów, bakterii i kurzu.