Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym

Rekuperatory są z każdym rokiem coraz nowocześniejsze. Jest to zaleta, która pozwala użytkownikom na zaoszczędzenie pieniędzy z rachunków - dzięki zastosowaniu odpowiednich wymienników takie urządzenia mogą zmniejszać coroczne koszty utrzymania domu czy biura o kilkaset złotych, w zależności od użytego sprzętu oraz powierzchni. Jednymi z najbardziej wydajnych urządzeń są te z wymiennikami krzyżowo-przeciwprądowymi.

Czym jest wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy? Jest to nowoczesny wymiennik, w który zastosowano połączenie najstarszego typu tych urządzeń, czyli wymienników krzyżowym, z najnowszym - wymiennikami przeciwprądowymi. To połączenie spowodowało, że wydajność odzysku ciepła w rekuperatorach tego typu wynosi nawet 90-95%. Jest to bardzo dobra wydajność w porównaniu do starszych typów urządzeń.

Rekuperator krzyżowo-przeciwprądowy musi być jednak bardzo uważnie zaprojektowany, jako że bywają z nim niemałe problemy - a konkretniej z jego niedokładną czy niestaranną instalacją. W zależności od firmy i typu, wymienniki te zrobione są z metalu albo odpowiedniego tworzywa.

Istnieje również typ wymienników z zastosowaniem urządzenia krzyżowo-przeciwprądowego, które prócz odzysku ciepła zapewniają również odzysk wilgoci z powietrza, które jest wywiewane z urządzenia. Są one tworzone ze specjalnego typu celulozy i noszą nazwę wymienników entalpicznych.