Rekuperatory w mieszkaniowych stacjach wymiennikowych

W miastach są coraz liczniejsze osiedla mieszkaniowe, i powstają jeszcze nowe. Deweloperzy i zarządcy osiedli już istniejących szukają oszczędności na różnym poziomie. Aby zmniejszyć koszty w ogrzewaniu mieszkań i wody zaczęto wprowadzać systemy oparte na stacjach wymiennikowych. Z pomocą tutaj przychodzą różne rodzaje wymienników ciepła, w tym również niezastąpione w ogrzewaniu rekuperatory.

Urządzenia te- rekuperatory, pośredniczą i umożliwiają wymianę energii cieplnej pomiędzy powietrzem wysysanym przez kanały wentylacyjne na zewnątrz, a powietrzem świeżo napływającym, które ogrzewa się ciepłem oddanym przez powietrze zużyte. Taka wymiana ogranicza straty ciepła, umożliwia odzysk energii i daje spore oszczędności. Nie tylko gwarantuje to stały dopływ świeżego powietrza, ale utrzymuje właściwą temperaturę i nawilżenie w pomieszczeniach.

W mieszkaniowych stacjach wymiennikowych, gdzie także są rekuperatory, funkcjonują zazwyczaj 2 węzły: doprowadzający i odprowadzający wodę do mieszkań. Rozgraniczenie to umożliwia wymianę ciepła między cieczami wówczas, kiedy jest ona konieczna, tzn. w chwili gdy użytkownicy korzystają z ciepłej wody. Pozwala to sporo zaoszczędzić w ciągu roku.